InterWine

»Z združevanjem kulturne dediščine in enoturizma do ustvarjanja trajnostne čezmejne destinacije.«

Nazaj

1. avgust 202431. januar 2027

InterWine

Namen projekta InterWine »Z združevanjem kulturne dediščine in enoturizma do ustvarjanja trajnostne čezmejne destinacije« je okrepiti vlogo kulture in trajnostnega turizma na območju  Grada Velike Gorice, Občine Pušče in Občine Brežice z razvojem novega skupnega turističnega produkta. Ta produkt bo povezal kulturno dediščino ter tradicije vinogradništva in vinarstva, s čimer se bo izboljšala trajnost in privlačnost destinacije.

Splošni cilj projekta: Okrepiti vlogo kulture in trajnostnega turizma na območju Velike Gorice, Pušče in Brežic skozi razvoj novega skupnega turističnega produkta. Ta produkt bo z uporabo pristopa od spodaj navzgor izboljšal turistično ponudbo destinacije ter zagotovil njeno trajnost. Prav tako bo okrepitev zmogljivosti ključnih deležnikov prispevala k boljšemu upravljanju in gospodarskemu okrevanju turizma.

Posebni cilji:

  • Razvoj prostorov InterWine v Brežicah (Grajska klet), Veliki Gorici in Pušči.
  • Ustvariti digitalno platformo, ki bo povezovala turistično ponudbo enoturizma, z vključenim turističnim itinerarjem in turističnim vodičem, razvitim v sklopu projekta.
  • Oblikovanje programa pripovedovanja zgodb (storytelling), namenjenega deležnikom, za krepitev njihovih zmogljivosti in promocijo skupne destinacije.
  • Pripraviti program o pomenu promocije vinskega turizma.
  • Pripraviti priročnik InterWine v hrvaškem in slovenskem jeziku, kot povzetek aktivnosti in s priporočili za prihodnje delo.

Pristop: Projekt bo presegal zgolj pragmatične vidike turizma z osredotočanjem na čustveni vidik – povezovanje z lokalno skupnostjo in destinacijo. Lokalno prebivalstvo bo imelo ključno vlogo pri oblikovanju projekta, s čimer se bo zagotovilo, da odraža njihove kulturne in družbene vrednote. InterWine ne bo zgolj prinašal ekonomskih koristi, temveč bo tudi ohranjal družbene in kulturne običaje, zgodbe in tradicije. Z usmerjenimi izobraževalnimi in motivacijskimi delavnicami bodo deležniki pripravljeni na potrebne spremembe in na trajnostno implementacijo rešitev.

Ključni rezultati:

  • Prostori InterWine: V Pušči, Veliki Gorici in Brežicah bodo opremljeni prostori, ki bodo služili kot stičišča zgodb, kulturne dediščine in vinskih tradicij, ter na treh lokacijah v dveh državah predstavljali enotno čezmejno destinacijo.
  • Digitalna platforma: Ustvarjena bo intuitivna platforma, ki bo povezovala turistične znamenitosti z enoturističnimi ponudbami, kulturnimi znamenitostmi in izkušnjami.
  • Turistični itinerarij: Skupen itinerarij, ki bo pokrival območja v Sloveniji in na Hrvaškem, s poudarkom na kulturni dediščini in enoturizmu. Itinerar bo na voljo na digitalni platformi.
  • Turistični vodič: Vodič, ki bo predstavljal novo čezmejno destinacijo in ključne elemente kulturne dediščine ter vinskega turizma.
  • Program pripovedovanja zgodb (storytelling): Program za krepitev zmogljivosti deležnikov in promocijo skupne destinacije.
  • Program promocije vinskega turizma: Program, namenjen deležnikom na področju enoturizma, za izboljšanje promocije in vzpostavitev trajnostne skupne destinacije.
  • Priročnik InterWine: Priročnik, ki bo povzel aktivnosti in podal priporočila po pilotnem projektu ter bo služil za širjenje dobre prakse InterWine.
  • Promocijski videoposnetki in fotografije: Promocijski videoposnetki za vse opremljene lokacije in celoten video za promocijo destinacije, podprti s 60 uradnimi fotografijami, ki bodo odražale identiteto skupnega pristopa.
  • Konference: Štiri konference (tri tematske in ena znanstvena), namenjene promociji destinacije in projektnih rezultatov medijem in širši javnosti ter znanstvenikom in turističnim deležnikom.
  • Souvenir: Skupni kreativni spominek, ki bo predstavljal posebnosti novega

 

Projektni partnerji: Turistička zajednica Zagrebačke županije (vodilni partner), Grad Velika Gorica, Opčina Pušča, Obrtničko učilište – ustanova za obrazovanje odraslih, Zavod za podjetništvo, turizem in mladino Brežice, Univerza v Mariboru in Posavski muzej Brežice. 

Skupna finančna podpora iz ESRR: 1.106.463,99 EUR (80%), prispevek partnerjev 276.616,03 EUR

Skupni stroški projekta: 1.383.080,02 EUR 

Čas trajanja projekta: 1.8.2024 – 31.1.2027.

Stopite v stik